salsanor rueda congress 2024

workshops

TALLERES
Tulip Rosa Jasmin Lilum Geranium Pool
17:15
Rueda Dinàmica

Nikola
17:15 - 18:15
Advanced
Rueda de Casino

Luis
17:15 - 18:15
Intermediate
Rueda Elegante

Sofia
17:15 - 18:15
Intermediate
Rueda de Casino

Mario
17:15 - 18:15
Improver
Body Isolation

Moe Flex
17:15 - 18:15
Non-rueda
Rueda dos Lineas

Noe & Diego
17:15 - 18:15
Advanced
17:30
17:45
18:00
18:15
18:30
Rueda Llanta 1

Alberto & Andria
18:30 - 19:30
Advanced
Rueda calling technique

Sassan
18:30 - 19:30
Intermediate/advanced
Rueda de Casino

Ethan
18:30 - 19:30
Intermediate
Rueda fundamentals

Giannis
18:30 - 19:30
Improver
Bachata Dominicana

Enrique & Meli
18:30 - 19:30
Non-rueda
Rueda Contratiempo

Cristian
18:30 - 19:30
Advanced
18:45
19:00
19:15

Tulip

  • Rueda Dinàmica Nikola · Advanced
    17:15 - 18:15
  • Rueda Llanta 1 Alberto & Andria · Advanced
    18:30 - 19:30

Rosa

  • Rueda de Casino Luis · Intermediate
    17:15 - 18:15
  • Rueda calling technique Sassan · Intermediate/advanced
    18:30 - 19:30

Jasmin

  • Rueda Elegante Sofia · Intermediate
    17:15 - 18:15
  • Rueda de Casino Ethan · Intermediate
    18:30 - 19:30

Lilum

  • Rueda de Casino Mario · Improver
    17:15 - 18:15
  • Rueda fundamentals Giannis · Improver
    18:30 - 19:30

Geranium

  • Body Isolation Moe Flex · Non-rueda
    17:15 - 18:15
  • Bachata Dominicana Enrique & Meli · Non-rueda
    18:30 - 19:30

Pool

  • Rueda dos Lineas Noe & Diego · Advanced
    17:15 - 18:15
  • Rueda Contratiempo Cristian · Advanced
    18:30 - 19:30
Tulip Rosa Jasmin Lilum Geranium Pool
10:30
Warm up

10:30 - 10:55
Timba Choreography

Luis
10:30 - 12:00
Non-Rueda
Rueda Almazenada

Enrique & Meli
10:30 - 12:00
All Levels
10:45
11:00
Rueda de Casino

Nikola
11:00 - 12:00
Advanced
Rueda la Puerta 1

Alberto & Andria
11:00 - 12:00
Intermediate/Advanced
Rueda con Rumba

Ethan
11:00 - 12:00
Intermediate
Rueda de la Calle

Victor
11:00 - 12:00
Improver
11:15
11:30
11:45
12:00
12:15
Rueda con 2 mujeres

Cristian
12:15 - 13:15
Advanced
Rueda Contrario

Luis
12:15 - 13:15
Intermediate/Advanced
Rueda de Cha cha cha

Mario
12:15 - 13:15
Intermediate
Rueda de Casino

Moe Flex
12:15 - 13:15
Improver
Estilo de Hombres

Victor
12:15 - 13:15
Non-Rueda
Rueda Tiempo / Contratiempo

Bernt
12:15 - 13:15
Advanced
12:30
12:45
13:00
13:15
13:30
Rueda Nudos

Victor
13:30 - 14:30
Advanced
Rueda - Active followers

Sassan
13:30 - 14:30
Intermediate/Advanced
Rueda Calling

Moe Flex
13:30 - 14:30
Intermediate/Advanced
Rueda al Medio

Ethan
13:30 - 14:30
Improver/Intermediate
Estilo de Mujeres

Sofia
13:30 - 14:30
Non-Rueda
13:45
14:00
14:15
14:30
14:45
Rueda Mixta

Bernt
14:45 - 15:45
Advanced
Rueda Switch

Nikola
14:45 - 15:45
Intermediate/Advanced
Rueda Dinamica

Noe & Diego
14:45 - 15:45
Intermediate
Rueda Caminando

Mario
14:45 - 15:45
Improver
Son - Tornillo y Plancha Technique

Luis & Sofia
14:45 - 15:45
Non-Rueda
15:00
15:15
15:30
15:45
16:00
Rueda Llanta 2

Alberto & Andria
16:00 - 17:00
Advanced
Functional Styling

Sofia
16:00 - 17:00
Intermediate
Rueda de Casino

Luis
16:00 - 17:00
Improver
Musicality

Nikola
16:00 - 17:00
Non-Rueda
16:15
16:30
16:45

Tulip

  • Warm up
    10:30 - 10:55
  • Rueda de Casino Nikola · Advanced
    11:00 - 12:00
  • Rueda con 2 mujeres Cristian · Advanced
    12:15 - 13:15
  • Rueda Nudos Victor · Advanced
    13:30 - 14:30
  • Rueda Mixta Bernt · Advanced
    14:45 - 15:45
  • Rueda Llanta 2 Alberto & Andria · Advanced
    16:00 - 17:00

Rosa

  • Rueda la Puerta 1 Alberto & Andria · Intermediate/Advanced
    11:00 - 12:00
  • Rueda Contrario Luis · Intermediate/Advanced
    12:15 - 13:15
  • Rueda - Active followers Sassan · Intermediate/Advanced
    13:30 - 14:30
  • Rueda Switch Nikola · Intermediate/Advanced
    14:45 - 15:45

Jasmin

  • Rueda con Rumba Ethan · Intermediate
    11:00 - 12:00
  • Rueda de Cha cha cha Mario · Intermediate
    12:15 - 13:15
  • Rueda Calling Moe Flex · Intermediate/Advanced
    13:30 - 14:30
  • Rueda Dinamica Noe & Diego · Intermediate
    14:45 - 15:45
  • Functional Styling Sofia · Intermediate
    16:00 - 17:00

Lilum

  • Rueda de la Calle Victor · Improver
    11:00 - 12:00
  • Rueda de Casino Moe Flex · Improver
    12:15 - 13:15
  • Rueda al Medio Ethan · Improver/Intermediate
    13:30 - 14:30
  • Rueda Caminando Mario · Improver
    14:45 - 15:45
  • Rueda de Casino Luis · Improver
    16:00 - 17:00

Geranium

  • Timba Choreography Luis · Non-Rueda
    10:30 - 12:00
  • Estilo de Hombres Victor · Non-Rueda
    12:15 - 13:15
  • Estilo de Mujeres Sofia · Non-Rueda
    13:30 - 14:30
  • Son - Tornillo y Plancha Technique Luis & Sofia · Non-Rueda
    14:45 - 15:45
  • Musicality Nikola · Non-Rueda
    16:00 - 17:00

Pool

  • Rueda Almazenada Enrique & Meli · All Levels
    10:30 - 12:00
  • Rueda Tiempo / Contratiempo Bernt · Advanced
    12:15 - 13:15
Tulip Rosa Jasmin Lilum Geranium Pool
10:30
Warm-Up

10:30 - 10:55
Video

History of the Rueda structure
10:30 - 10:55
Part 1
Rueda Lab

Sassan
10:30 - 12:00
Advanced
10:45
11:00
Rueda Raudo

Ethan
11:00 - 12:00
Advanced
Rueda Contratiempo

Mario
11:00 - 12:00
Intermediate/Advanced
Rueda con Pachanga

Enrique & Meli
11:00 - 12:00
Intermediate
Rueda de Casino

Nikol & Themis
11:00 - 12:00
Improver
Son

Alberto & Andria
11:00 - 12:00
Non-Rueda
11:15
11:30
11:45
12:00
12:15
Linea Moderna

Noe & Diego
12:15 - 13:15
Advanced
Rueda 2 Parejas

Nikola
12:15 - 13:15
Intermediate/Advanced
Rueda de Casino

Sofia
12:15 - 13:15
Intermediate
Rueda por Fuera

Denis
12:15 - 13:15
Improver
Contratiempo Suelto

Victor
12:15 - 13:15
Non-Rueda
How to make a rueda choreo

Nikola
12:15 - 13:15
Advanced
12:30
12:45
13:00
13:15
13:30
Rueda Llanta con la Puerta

Alberto & Andria
13:30 - 14:30
Advanced
Rueda Remolino

Ethan
13:30 - 14:30
Intermediate/Advanced
Rueda con Bailes Populares

Spyros
13:30 - 14:30
Intermediate
Rueda de Casino

Victor
13:30 - 14:30
Improver
History of Cuban Dances

Luis
13:30 - 14:30
Non-Rueda
13:45
14:00
14:15
14:30
14:45
Rueda Caminando

Sassan
14:45 - 15:45
Advanced
Rueda Contrario 2

Bernt
14:45 - 15:45
Intermediate/Advanced
Rueda de Casino

Moe Flex
14:45 - 15:44
Intermediate
Rueda de Casino

Enrique & Meli
14:45 - 15:45
Improver
Timba

Mario
14:45 - 15:45
Non-Rueda
15:00
15:15
15:30
15:45
16:00
Rueda de Casino

Alberto & Andria
16:00 - 17:00
Advanced
Rueda Domino

Noe & Diego
16:00 - 17:00
Intermediate/Advanced
Rueda Leading, Calling, Safety

Giannis
16:00 - 17:00
Intermediate
Rueda Functional Styling

Sofia
16:00 - 17:00
Improver
Afro Cuban Basic Technique

Ethan
16:00 - 17:00
Non-Rueda
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15
Rueda de Casino

Cristian
17:15 - 18:15
Advanced
Improvise with common calls

Victor
17:15 - 18:15
Intermediate/Advanced
Practice room

17:15 - 18:15
Rueda de la Calle

Mario
17:15 - 18:15
Improver
Video

History of the Rueda structure
17:15 - 18:15
Part 2 (Bernt)
17:30
17:45
18:00

Tulip

  • Warm-Up
    10:30 - 10:55
  • Rueda Raudo Ethan · Advanced
    11:00 - 12:00
  • Linea Moderna Noe & Diego · Advanced
    12:15 - 13:15
  • Rueda Llanta con la Puerta Alberto & Andria · Advanced
    13:30 - 14:30
  • Rueda Caminando Sassan · Advanced
    14:45 - 15:45
  • Rueda de Casino Alberto & Andria · Advanced
    16:00 - 17:00
  • Rueda de Casino Cristian · Advanced
    17:15 - 18:15

Rosa

  • Rueda Contratiempo Mario · Intermediate/Advanced
    11:00 - 12:00
  • Rueda 2 Parejas Nikola · Intermediate/Advanced
    12:15 - 13:15
  • Rueda Remolino Ethan · Intermediate/Advanced
    13:30 - 14:30
  • Rueda Contrario 2 Bernt · Intermediate/Advanced
    14:45 - 15:45
  • Rueda Domino Noe & Diego · Intermediate/Advanced
    16:00 - 17:00
  • Improvise with common calls Victor · Intermediate/Advanced
    17:15 - 18:15

Jasmin

  • Rueda con Pachanga Enrique & Meli · Intermediate
    11:00 - 12:00
  • Rueda de Casino Sofia · Intermediate
    12:15 - 13:15
  • Rueda con Bailes Populares Spyros · Intermediate
    13:30 - 14:30
  • Rueda de Casino Moe Flex · Intermediate
    14:45 - 15:44
  • Rueda Leading, Calling, Safety Giannis · Intermediate
    16:00 - 17:00
  • Practice room
    17:15 - 18:15

Lilum

  • Rueda de Casino Nikol & Themis · Improver
    11:00 - 12:00
  • Rueda por Fuera Denis · Improver
    12:15 - 13:15
  • Rueda de Casino Victor · Improver
    13:30 - 14:30
  • Rueda de Casino Enrique & Meli · Improver
    14:45 - 15:45
  • Rueda Functional Styling Sofia · Improver
    16:00 - 17:00
  • Rueda de la Calle Mario · Improver
    17:15 - 18:15

Geranium

  • Video History of the Rueda structure · Part 1
    10:30 - 10:55
  • Son Alberto & Andria · Non-Rueda
    11:00 - 12:00
  • Contratiempo Suelto Victor · Non-Rueda
    12:15 - 13:15
  • History of Cuban Dances Luis · Non-Rueda
    13:30 - 14:30
  • Timba Mario · Non-Rueda
    14:45 - 15:45
  • Afro Cuban Basic Technique Ethan · Non-Rueda
    16:00 - 17:00
  • Video History of the Rueda structure · Part 2 (Bernt)
    17:15 - 18:15

Pool

  • Rueda Lab Sassan · Advanced
    10:30 - 12:00
  • How to make a rueda choreo Nikola · Advanced
    12:15 - 13:15
No workshops available!

Rueda Congress 2024 – Workshop plan

WORKSHOP

levels

niveles

IMPROVER

ELEMENTAL

IMPROVER/INTERMEDIATE

ELEMENTAL/INTERMEDIO

INTERMEDIATE

INTERMEDIO

INTERMEDIATE/ADVANCED

INTERMEDIO/AVANZADO

ADVANCED

AVANZADO

NON-RUEDA

NO-RUEDA

OTHER CONTENT

OTRO CONTENIDO